W polskich domach o finanse martwią się kobiety

Kobieta budżet domowy, finanse, gospodarstwo domowe, Polacy, Polki

Wyższe koszty utrzymania oraz obawa o utratę dochodu to kwestie, którymi martwi się znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Panie nie tylko częściej troszczą się o domowy budżet, lecz także chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu finansów.

Instytut GfK przeprowadził badanie, w którym zapytał polskich klientów firmy Provident o ich obawy związane z finansami. Okazało się, że 39% kobiet oraz 37% mężczyzn martwi się rosnącymi wydatkami na żywność i rachunki. Co prawda w porównaniu z zeszłym rokiem spadała ilość Polaków, którzy niepokoją się o swoje finanse, jednak w dalszym ciągu to kobiety wykazują większy pesymizm w tej kwestii. Polki znacznie częściej niż ich partnerzy obawiają się, że mogą utracić tzw. dochód rozporządzalny, czyli sumę pieniędzy, jaka im zostaje po dokonaniu wszystkich opłat. 19% ankietowanych pań oraz 15% panów przyznało również, że jest zaniepokojona o brak poprawy swojej sytuacji finansowej.

W związku z tym, że w polskich domach zazwyczaj to kobiety zarządzają budżetem, planują wydatki oraz zajmują się oszczędzaniem, nie dziwi fakt, że panie mają więcej obaw dotyczących finansów. Jednocześnie Polki chcą stale poszerzać swoją wiedzę. 41% kobiet chciałoby się edukować w zakresie gospodarowania pieniędzmi. Tematyka dotycząca oszczędzania interesuje 27% pań, czyli o 8% więcej niż w roku ubiegłym. Panowie z kolei wykazują znacznie większą potrzebę zgłębiania swojej wiedzy dotyczącej inwestowania na rynkach finansowych i w nieruchomości. Jest to obszar, który interesuje 27% mężczyzn i tylko 11% kobiet. Niepokoić może fakt, że obie płcie nie przywiązują wagi do kwestii odkładania pieniędzy na emeryturę. Jedynie 5% panów i 3% pań uważa, że powinna dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej.