Lista parabanków w Polsce

Są to legalnie działające firmy w Polsce, które zajmują się sprzedażą produktów i usług podobnych do bankowych. Instytucje parabankowe w Polsce to przede wszystkim banki komercyjne oraz banki spółdzielcze, które w przeciwieństwie do banków operują własnymi środkami. Ponieważ firmy te nie podlegają tak ścisłej kontroli różnych organów państwowych (jak nadzór finansowy, gwarancja depozytów przez bankowy fundusz gwarancyjny), warto uważnie przyjrzeć się instytucji, z którą chcemy podpisać umowę. W chwili obecnej w Polsce działa wiele instytucji oferujących wsparcie finansowe, wynika to z olbrzymiej popularności, jaką cieszą się szybkie pożyczki pozabankowe wśród polskich klientów. Duża konkurencja na polskim rynku chwilówek nie oznacza jednak w praktyce bogatej oferty produktów finansowych. W rzeczywistości większość firm działających w Polsce posiada ofertę na dość zbliżonych warunkach, różnice polegają na drobnych szczegółach. Przed decyzją o zakupie produktu finansowego warto przyjrzeć się różnym instytucjom oferującym pomoc finansową. Na stronie została przedstawiona lista instytucji, które legalnie działają w Polsce.

Parabanki w Polsce

Porównanie

Co to jest parabank?

Jest to instytucja, która świadczy usługi podobne do bankowych, jednak nie podlega przepisom prawnym, które regulują sektor bankowy. Firmy tego typu działają równolegle do banków i oferują podobne produkty, czyli na przykład pożyczają środki finansowe i przyjmują depozyty, wiele z nich oferuje swoje produkty w Internecie. Główna zaleta tego typu firm w porównaniu z bankami tradycyjnymi to szybkość i łatwość dostępu do środków finansowych. Niektóre instytucje są w stanie udzielić pomocy finansowej już w ciągu 24 godzin od momentu złożenia wniosku przez klienta. Taka szybkość reakcji wynika z uproszczonych procedur weryfikacji klientów w porównaniu z tradycyjnymi bankami. Klient zazwyczaj musi uiścić tzw. opłatę weryfikacyjną, która ma na celu zweryfikowanie jego konta bankowego. Opłata ta wynosi symboliczną złotówkę lub grosz, w zależności od warunków firmy. Następnie klient jest weryikowany w bazach dłużników (w Polsce jest to zazwyczaj KRD, InfoMonitor, rzadziej BIK). Aby jeszcze bardziej ułatwić obsługę klienta, parabanki świadczące usługi online umieszczają na swoich stronach internetowych wnioski do wypełnienia. Klient wpisuje swoje dane do wniosku, a następnie otrzymuje odpowiedź mailową od konsultanta, w której zostaje mu przedstawiona najlepsza dla niego oferta.

Co ma w ofercie firma parabankowa?

Firmy tego typu oferują klientom przede wszystkim kredyty pozabankowe, czasem także depozyty. W przypadku pierwszego typu produktów dają one klientowi możliwość pożyczenia niewielkiej kwoty, jak na przykład 200 PLN lub 1000 PLN. W przeciwieństwie do tradycyjnego banku procedura uzyskania pomocy finansowej jest o wiele szybsza i prostsza. Jeśli klient potrzebuje pilnie środków finansowych, pożyczenie pieniędzy na tydzień lub miesiąc może być rozsądnym rozwiązaniem dla doraźnych problemów z płynnością finansową.

Po drugie, instytucje tego typu nie stawiają tak wysokich wymagań swoim klientom jeśli chodzi o ich zdolność spłaty długu. Na rynku działają także firmy, które oferują produkty dla klientów mało atrakcyjnych dla tradycyjnych banków. W tym wypadku konsultant zwróci uwagę czy klient posiada stałe źródło dochodu.

Firmy działające w Polsce oferują możliwość pożyczenia środków z różnym okresem spłaty. Klient ma do wyboru czy chce zwrócić pieniądze w ciągu tygodnia, miesiąca czy kilku miesięcy. Większość instytucji przewiduje także możliwość odroczenia spłaty zaciągniętego długu, jednak wtedy klient musi się liczyć ze spłatą dodatkowych odsetek. W takiej sytuacji warto skontaktować się z przedstawicielem w celu przedyskutowania warunków spłaty pożyczonych środków.