Lista banków w polsce

Pod koniec 2015 roku w Polsce było zarejestrowanych 38 banków komercyjnych. To oznacza ogromny wybór dla klienta i wysoką konkurencję, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Jednak również może przysparzać wiele kłopotów osobom, które na co dzień nie są związane z sektorem finansów i mają problem z zauważeniem kruczków przygotowanych przez bankowców. Jak wybrać najlepiej? Gdzie założyć konto, a gdzie wziąć kredyt? Problem z wyborem może rozwiązać porównanie banków przygotowane poniżej, które w prosty sposób pokazuje najtańszą opcję. Ranking banków w Polsce to zestawienie największych instytucji finansowych ułożonych od najkorzystniejszej do oferującej najgorszą ofertę dla wybranych przez użytkownika parametrów.

Banki w Polsce

Porównanie

Jaki bank wybrać?

Mały czy duży? Zagraniczny czy polski? Tyle pytań nasuwa się, a odpowiedź nie jest wcale taka oczywista. Dlatego, aby podjąć odpowiednią decyzję, najpierw należy poznać dokładnie rynek. W Polsce istnieje ponad 600 podmiotów prowadzących działalność bankową. Lwią część tego stanowią banki współdzielcze (ponad 560). Banów komercyjnych w Polsce jest na tę chwilę 38. Jednak to w rękach 10 najbardziej prominentnych jest ponad 70% aktywów. Wynika to z faktu, że jeśli klient nie ma doświadczenia w finansach to najczęściej wybierze znaną markę. Ma to też przełożenie na rzeczywistość, tak naprawdę najpewniejsze i najtańsze są zwykle największe banki w Polsce, gdyż ze względu na dużą ilość klientów mogą pozwolić sobie na nałożenie mniejszej marży niż niewielkie instytucje finansowe. Gigantem polskiego rynku finansowego jest niezmiennie od wielu lat Bank PKO S.A., co więcej jest to jedyna instytucja w pierwszej dziesiątce, której większość udziałów posiada skarb państwa. Drugie miejsce pod względem wysokości aktywów zajmuje Pekao S.A., założony w 1929 roku. W obecnej chwili ponad połowę udziałów tego banku ma włosko-niemiecka instytucja, chociaż początkowo bank powstał z polskiego kapitału. Kolejni giganci są to Santander, mBank, ING oraz Getin bank.

Wybór odpowiedniego banku w Polsce nie jest prostym zadaniem, bo atrakcyjność oferty zależy od wielu czynników. Jeśli chcemy otworzyć rachunek, należy zastanowić, z jakich funkcjonalności będziemy najczęściej korzystać: wypłaty z bankomatu, bankowość internetowa czy może będzie to konto zapasowe, którego nie będziemy używać co miesiąc. Na podstawie naszych potrzeby należy zacząć selekcję. Jeśli wypłacamy często pieniądze to lepiej będzie otworzyć konto w bankach jak Alior czy Deutsche Bank, gdzie wypłata ze wszystkich bankomatów jest za darmo. Jeśli ma być to konto, gdzie miesięczne wpływy będą duże, ale i wydatków będzie sporo, to wtedy można spróbować konta w ING Bank, gdzie jeśli w ciągu miesiąca zostaną wykonane transakcje powyżej 300 zł to wszystkie usługi są za darmo.

Jeśli natomiast operujemy wieloma walutami i chcemy mieć dowolność w ich kupowaniu i sprzedaży idealnym rozwiązaniem jest kantor w Alior Banku. Z drugiej strony, jeśli szukamy lokaty to w obecnej chwili najwyższe oprocentowanie jest oferowane przez Idea Bank, bo aż 4% w skali roku na lokacie 3-miesięcznej. Jak widać, w zależności od naszych potrzeb inne polskie banki będzie można nazwać najlepszymi.

Gdzie wziąć kredyt?

Dla osób, które chcą starać się o kredyt gotówkowy, lepiej jest założyć konto w banku, w którym potem będą chcieli składać wniosek o kredyt, gdyż większość instytucji bankowych dużo łagodniej traktuje swoich stałych klientów podczas obliczania maksymalnej sumy zobowiązania i w ten sposób często wieloletni klienci przy takich samych parametrach mogą otrzymać wyższe stawki. Jest to w pewien sposób logiczne, dlatego, że bank ma potwierdzenie, że przez ostatnie lata klient otrzymywał regularnie pensje, co znacznie podnosi jego wiarygodność, w przypadku braku konta w danej instytucji finansowej, nie może ona takich informacji uzyskać.

Jeśli chodzi o najtańsze oferty to obecnie jest to przede wszystkim pożyczka gotówkowa w banku BGŻ Paribas, gdzie oprocentowanie to jedynie 4,90%, a prowizja 2,99%. Godna zauważenia jest też propozycja Getin Banku, który proponuje zobowiązanie z oprocentowaniem 7,90%, ale bez prowizji. Jest to przede wszystkim znakomita oferta dla osób, które chcą pożyczyć dużą sumę pieniędzy, na krótki okres. Dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ciekawą ofertę ma też mBank, który przez niektóre portale nazywany jest najlepszym bankiem dla firm. Bank udziela nawet do 200 000 zł na dowolny cel, a środki po 15 minutach od zaakceptowania wniosku mogą znaleźć się na koncie w ramach kredytu gwarantowanego. W poszukiwaniu idealnego firmowego konta warto też zwrócić uwagę na Idea Bank, który praktycznie jako jedyna instytucja finansowa na rynku nie pobiera żadnych opłat za otworzenie i prowadzenie konta, a także ma bezpłatne przelewy przez Internet, udostępnia funkcję IdeaCloud, pozwalająca na zarządzanie firmą, jak również oddaje do dyspozycji klienta terminal płatniczy SumUp lub Elavon.

Wiele ludzi ma wrażanie, że załatwienie czegokolwiek w polskim banku to zadanie wymagające dużego nakładu czasu i stania w długich kolejkach. Jednak instytucje bankowe w ostatnich latach przeszły wręcz niesamowitą metamorfozę i choć klienci często czują się zagubieni w licznych ofertach, to duża konkurencyjność na rynku finansowym sprawia, że usługi stają się coraz łatwiejsze i korzystniejsze dla klientów. Aby założyć konto, nie trzeba wychodzi z domu, a coraz częściej także kredyty można otrzymać przez Internet lub przy minimalnej ilości formalności w placówce. Aby nie zagubić się w mnogości oferty, warto skorzystać z portali porównujących usługi proponowane przez banki, bo często klienci nie zdają sobie nawet sprawy, jak korzystne dla nich opcje są dostępne na rynku.