Firmy pożyczkowe sprawdzą twoją wiarygodność płatniczą

credit check zdolność kredytowa firmy pożyczkowe chwilówki

Jedynym z głównych czynników branych pod uwagę podczas oceny zdolności kredytowej klienta ubiegającego się o pożyczkę, jest jego dotychczasowa historia płatnicza. Dzięki bazie Credit Check firmy pożyczkowe będą mogły dokładnie przyjrzeć się, jak do tej pory radziliśmy sobie ze spłatą chwilówek.

Firmy pożyczkowe podejmują coraz więcej działań, aby ich usługi były dla nas bezpieczne. Z tego powodu część pożyczkodawców zdecydowała się na wykorzystanie bazy Credit Check, w której gromadzone są informacje na temat osób korzystających z chwilówek. Dotychczas firmy pozabankowe oceniały wiarygodność płatniczą swoich klientów na podstawie danych z rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej (BIG). Teraz dodatkowo pożyczkodawcy sprawdzą, czy braliśmy wcześniej pożyczkę krótkoterminową, a jeśli tak, czy spłaciliśmy ją w terminie. System Credit Check ma być formą zabezpieczenia dla obu stron. Pożyczkodawcy unikną dzięki niemu podpisywania umów z mało wiarygodnymi klientami, natomiast pożyczkobiorcy będą chronieni przed tzw. przekredytowaniem. Jest to sytuacja, w której klient ma tak dużo zobowiązań finansowych, że nie jest w stanie ich spłacać.

Nadzór nad prowadzeniem bazy Credit Check w Polsce objęła Deltavista, firma należąca do Grupy CRIF, lidera w zakresie bankowej informacji kredytowej. System jest połączony z Krajowym Biurem Informacji Gospodarczej, dlatego przechowywane w nim dane będą dostępne dla wszystkich przedsiębiorców, w tym banków. Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych, wystarczy, że niespłacona należność przekroczy kwotę 200 zł i minie 60 dni od terminu jej płatności, aby wierzyciel mógł umieścić informację na ten temat w BIG-u.